KABIZLIK

Genellikle her gün büyük abteste çıkmanın normal olduğu kabul edilirse de iki üç günde bir çıkmanın da hiçbir sakıncası yoktur.Yaşlının eskiye oranla dışkılama düzenini yitirmeye başladığı fark edilirse yüksek oranda posa içeren sebze gibi besinler tercih edilmelidir. Yaşlılarda özellikle de yatan hastada kas kuvvetinin azalması nedeniyle kabızlık sık görülen ve önemli bir sorundur. 

Kabızlığı önlemek amacıyla;

· Yemekler sıvı yağla hazırlanmalıdır, 

· Bol sıvı alması sağlanmalı,lif içeren sebzeler tercih edilmelidir.

· Aktif,pasif egzersiz yaptırılmalıdır.

· Yemeklerden yarım saat önce bir çorba kaşığı zeytinyağı ve arkasından ılık şekerli su verilebilir,yada kuru erik veya kuru kayısı suyu içirilebilir.

· Hergün aynı saatte tuvalete oturtmak tuvalet alışkanlığını geliştirebilir.

· Tüm önlemlere rağmen kabızlık devam ediyorsa ve beş günden uzun sürdüyse doktora bildirerek tıbbi tedavi başlanması sağlanır.

Doktora sormadan müshil ve benzeri kabızlık ilaçları kullanılmamalıdır.Bu tür ilaçlar ishal,karın ağrısı, dehidratasyon (susuzluk) ve durumu daha da ağırlaştıracak diğer sorunlara neden olabilir.Yatağa bağımlı olsun olmasın özellikle kendini ifade edemeyen hastada kabızlık hayati önem taşır. Eğer gaitasını yapabildiği halde miktar olarak yeterince yapamaz ve fark edilmezse bağırsaklarda taşlaşmaya sebep olur ve hastayı komaya kadar götürür. Dikkatlice takip edilmeli ve önlem alınmalıdır.

Huzurevlerinin Özel Bakım ünitelerinde yemekler diyetisyen kontrolünde; sebze ağırlıklı ve posalı gıdalar içeren menüler  sıvı yağ kulanılarak hazırlanır. Aldığı-çıkardığı takip edilerek, yaşlının günlük sıvı tüketimine dikkat edilir.

Hemşire ve yaşlı bakıcıları yaşlının tuvalet kontrolünü düzenli olarak yapar herhangi bir aksama da müdahalede bulunurlar. Günlük egzersiz ve aktivite programları da hareketsizliği engellediğinden problem kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

 

Simge Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi, 1995’ten bu yana geriatrik bireylerin her türlü ihtiyaçlarına çözüm olmak için kurulmuş ve hizmet sunduğu gruba özel bakım ve sosyal konularda destek olmayı amaçlamaktadır.

 

Bize Ulaşın

Zümrütevler Mah. Başöğretmen Cad. Zeren Sokak Nazım Bey Apt. No:4

Maltepe / İstanbul

Email: simgehuzurevi@gmail.com

Tel: 0216 305 15 41

WhatsApp: 0533 399 75 22