FELÇLER (PARALİZİ)

Beyni besleyen damarların tıkanması veya kanaması, bazen de iltihabı sonucu ortaya çıkan tablodur. Gelişen hasar kalıcı olabilir, kolunu kullanamayabilir, yürüyemeyebilir veya konuşması bozulabilir. Geçici bir hasar oluşmuşsa zaman içinde iyileşerek hasta eski haline dönebilir. İnme geçirdikten sonra ne kadar erken müdahale edilirse kalıcı hasar oluşma olasılığı o kadar azalır.

Belirtileri: Yüzde, kolda, bacakta güç kaybı, uyuşmalar, karıncalanma hissi, konuşmada bozukluk,söyleneni anlayamama,ani şiddetli baş ağrısı, görme kaybı, yürüyememe, denge kaybı ani başlayan bulantı kusma, ani bilinç kaybıdır. Bu semptomlardan her hangi biri olursa vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Bazı kişilerde bu semptomlar çok kısa süre birkaç dakika sürer ve geçer bu ani iskemik ataktır ve ciddiye alınmalıdır inme için büyük risk taşır. Felçlerin iyileşmesi yaşlılarda uzun zaman alır. Bakımında aktif pasif egzersizler yaptırılmalı kaybettiği yetenekler kazandırılmaya çalışılmalıdır. Eve hizmet veren kuruluşlardan fizyoterapist,hemşire ve doktor gözlemi ve bakım konusunda profesyonel yardım alabilir ya da bu konuda hizmet veren  Huzurevlerinin Özel Bakım ünitelerinden süreli olarak yardım alabilirsiniz (6-7 ay gibi) 

 

Simge Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi, 1995’ten bu yana geriatrik bireylerin her türlü ihtiyaçlarına çözüm olmak için kurulmuş ve hizmet sunduğu gruba özel bakım ve sosyal konularda destek olmayı amaçlamaktadır.

 

Bize Ulaşın

Zümrütevler Mah. Başöğretmen Cad. Zeren Sokak Nazım Bey Apt. No:4

Maltepe / İstanbul

Email: simgehuzurevi@gmail.com

Tel: 0216 305 15 41

WhatsApp: 0533 399 75 22