YATAK YARALARI

Yatak(basınç) yaraları uzun süre yatakta kalma ya da oturmada yatak ya  da sandalye yüzeyi ile temas halindeki beden bölgelerinde ortaya çıkar.Basınç altında kalan bölgelerde lokal iskemi (kansızlık) gelişir ve dokular beslenemez  ve yatak yaraları açılır.

Yatağa bağımlı hastada; susuz kalma, idrar kaçırma, ishal, ağrı, şişmanlık,aşırı zayıflık, felç, beslenme bozukluğu, şeker hastalığı, vb.varsa yatak yaralarının açılma riski artar. En çok kemik çıkıntı yerlerinde oluşur. Başın arka kısmı, kürek kemiklerinin çıkıntı yerleri, kuyruk sokumu, yan kalça üst tarafları, omuzlar, dirsekler, topuklar, ayak bilek kemikleri diz araları en sık görülen bölgelerdir .Başlangıçta kırmızı ve su toplamış  bir görünümde olan yara daha sonra kabuk tutuyormuş hissi vererek koyu bir renk alır. Bu tablo sizi yanıltmamalı; bu gibi durumlarda yara bakımında tecrübesi olan bir sağlık elemanından yardım almanız gerekmektedir. Evde yatalak yaşlıya bakmak oldukça zor ve güç bir iştir. Mutlaka profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyarsınız.

Yatak Yaralarının Oluşmasını Önlemek İçin;

· Sık pozisyon değiştirilir.

· Ciltteki değişiklikler iyi gözlenmelidir.

Hafif ve sıcak tutan battaniye ve örtü basıncı az olacağından tercih edilmelidir..

· Cilt temiz ve kuru tutulur.

· Basınç noktalarına masaj yapılır.

· Havalı yatak konulur.

· Yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanır.

· Yatak çarşafları ve çamaşırları gergin  olmalı ve kırışıklık olmamalıdır.

Yara Oluşmuşsa;

Kendinizi suçlu hissetmeyin; destek alın...

· Yara etrafına masaj kan dolaşımını arttırır.

· Düzenli pansuman yapılmalıdır

· Proteinli gıdalarla beslenmesine özen gösterilmelidir.

· Yatak yaraları açıldıktan sonra iyileşme süresi uzun ve zordur.

Huzurevlerinin Özel Bakım ünitelerinde görevli olan hemşire ve yaşlı bakıcıları yatak yaralarının oluşmaması için gerekli bütün önlemleri önceden alırlar çünkü yatak yaraları açılmış bir hastanın bakımı daha zordur ve daha uzun bir süre gerektirir

 

Simge Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi, 1995’ten bu yana geriatrik bireylerin her türlü ihtiyaçlarına çözüm olmak için kurulmuş ve hizmet sunduğu gruba özel bakım ve sosyal konularda destek olmayı amaçlamaktadır.

 

Bize Ulaşın

Zümrütevler Mah. Başöğretmen Cad. Zeren Sokak Nazım Bey Apt. No:4

Maltepe / İstanbul

Email: simgehuzurevi@gmail.com

Tel: 0216 305 15 41

WhatsApp: 0533 399 75 22