DEPRESYON

Yaşlı kişilerde depresif bozukluklar oldukça sık görülmektedir. yaşlının fiziksel yoksunluk duyması gündelik hayattan uzaklaşması ruh halini olumsuz etkilemektedir. Evde bakımı yapılan yaşlıda fiziksel sorunlarla uğraşırken yaşlının ruhsal değişiklikleri gözden kaçırılırsa;tedavi süreci uzun süren (6 yıl ve daha fazla) depresyon olgularına rastlanmaktadır. 

Bu sebepten bu depresyonlara tam tanı konması ve etkili tedavi sürecinin geciktirilmeden başlatılması için çok iyi gözlenmesi gerektiği anlam kazanmaktadır.

Belirtiler:Uyku düzeninde değişiklikler,iştahsızlık,gündelik hayatında etrafa ilgisizlik,üzüntü,çaresizlik,ümitsizlik hissi,olumsuz düşünceler,azalmış enerji,kabızlık,idrar tutulması,aşırı kilo kaybı ya da kilo alımı sayılabilir.

Huzurevleri Özel Bakım Ünitelerinde bakımı yapılan yaşlılar,aynı yaş gurubu ile birlikte olmaktan ve ihtiyaçlarının diğerlerinden farklılık göstermemesi sebebiyle yoksunluk duygusunu daha az hissederler.Bu gibi kurumlarda Doktor;Psikolog,Sosyal Hizmet Uzmanı,Hemşire ve yaşlı bakıcılarının 24 saat kontrol ve gözlemi altında bulunduklarından teşhis ve tedavi sürecini kısaltmak mümkündür.

 

Simge Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi, 1995’ten bu yana geriatrik bireylerin her türlü ihtiyaçlarına çözüm olmak için kurulmuş ve hizmet sunduğu gruba özel bakım ve sosyal konularda destek olmayı amaçlamaktadır.

 

Bize Ulaşın

Zümrütevler Mah. Başöğretmen Cad. Zeren Sokak Nazım Bey Apt. No:4

Maltepe / İstanbul

Email: simgehuzurevi@gmail.com

Tel: 0216 305 15 41

WhatsApp: 0533 399 75 22