TEMİZLİK VE TUVALET BAKIMI

Yaşlıların çoğu özellikle de hareket kısıtlılığı olan ve yatağa bağımlı yaşlılar hijyen ve dış görünüşleriyle ilgilenemezler gerekli bakımın sağlanması ve devam ettirilmesi gerekir.

· Hastaya sabah akşam tuvaleti (el-yüz temizliği), duruma göre sıkça silme banyosu verilir.

· Kirlenen yatak takımları ve giysileri değiştirilir.

· Ağız burun ve göz bakımı özenle yapılmalıdır.

· Yaşlılarda nasır,mantar enfeksiyonu,ve ayak tırnağı problemleri oldukça sık görülür.Tırnaklar kesilmeden önce ılık suda 10-15 dakika bekletilmeli yumuşadıktan sonra kesilmelidir.Özellikle parmak araları yumuşak bir havluyla iyice kurulanmalıdır. 

· Kasık bölgesi ve koltukaltı banyoda  temizlenir.

Tuvalet kontrolünün sağlanamadığı durumlarda hasta alt bezleri yardımıyla yaşlının temizliği sağlanır. Bez değişimi periyodik olarak yapılmalı, ciltteki değişikliklere dikkat edilmelidir. Hastalığı sebebiyle beslenmesine rağmen hijyenin sağlanamadığı (bezini çıkarıp atma,vb) durumlarda yaşlıya özel giysiler hazırlanabilir (arkadan fermuarlı tulumlar).

Evde temizlik ve tuvalet bakımı konusunda yardıma ihtiyaç duyduğunuz durumlarda Huzurevleri Özel Bakım Ünitelerinden yardım alabilirsiniz. Bakımevlerinde görev yapan hemşire ve yaşlı bakıcıları bu konuda sizlere yardımcı ve yol gösterici olabilirler.

 

Simge Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi, 1995’ten bu yana geriatrik bireylerin her türlü ihtiyaçlarına çözüm olmak için kurulmuş ve hizmet sunduğu gruba özel bakım ve sosyal konularda destek olmayı amaçlamaktadır.

 

Bize Ulaşın

Zümrütevler Mah. Başöğretmen Cad. Zeren Sokak Nazım Bey Apt. No:4

Maltepe / İstanbul

Email: simgehuzurevi@gmail.com

Tel: 0216 305 15 41

WhatsApp: 0533 399 75 22