BESLENME

Yaşlının diyeti karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral ve su gibi tüm besin maddelerini içermelidir. Fiziksel aktivitenin azalması ve metabolik aktivitenin düşmesi sonucu kalori gereksinimi azalır. Günlük kalori gereksinimi 30-40cal/kg., protein ise ideal kilolar için 1 gr/kg.olmalıdır. Yağlar yaşlının günlük kalorisinin en fazla %25 ini kapsamalıdır. Kalsiyum, diğer mineraller ve vitaminler diyete ilave edilmelidir. Mümkünse bir diyetisyenden yardım almanız önerilir.

· Öğünler az ve sık ayarlanmalıdır.

· İştahsızlık sorunu varsa ki yaşlınız yatağa bağımlı halde ise bu en ciddi problemlerdendir,yemek servisi iştah açıcı şekilde hazırlanarak,yemek seçimine katılımı ve sevdiği besinlerden oluşan bir program hazırlanabilir.

· Gaz yapmayan hazmı kolay gıdalar seçilmelidir.

· Yemeklerden önce ve sonra ağız bakımı rahatlatıp iştahını açabilir.

· Yemeği birlikte yemek iyi bir çözümdür, yanınızda iştahla aynı yemeği yiyen biri sizin de iştahınızı açar öyle değil mi?

· Eğer yaşlı Alzheimerli ise;Hareketlerinizi taklit edebilmesi için masada karşısına oturun,gerekiyorsa çatal bıçak yerine bırakın ellerini kullansın, lokmaları küçük parçalara ayırın ,soğuk ile sıcağı ayırt edemeyeceğini bu yüzden yanıklara yatkın olduğunu unutmayın çiğneme ve yutmayla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz, bu durumda çorba ve püre haline getirilmiş gıdalarla beslemek işinizi kolaylaştırılabilir.

· Yutma güçlüğü olan yaşlılarda aspirasyon pnomonisi (yiyeceklerin solunum yoluna kaçarak zatürreye neden olması) gelişebilir. Dikkatli olunmalıdır.

· Yeme ve yutma güçlükleri başladığı zaman sonda ile beslenmesi gerekebilir. Bu ileriki safhalarda eve  hizmet almanız ya da daha kalıcı bir çözüm olarak  Huzurevlerinin Özel Bakım Ünitelerinden hizmet alabilirsiniz.(bkz.Bakımevleri) 

 

Simge Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi, 1995’ten bu yana geriatrik bireylerin her türlü ihtiyaçlarına çözüm olmak için kurulmuş ve hizmet sunduğu gruba özel bakım ve sosyal konularda destek olmayı amaçlamaktadır.

 

Bize Ulaşın

Zümrütevler Mah. Başöğretmen Cad. Zeren Sokak Nazım Bey Apt. No:4

Maltepe / İstanbul

Email: simgehuzurevi@gmail.com

Tel: 0216 305 15 41

WhatsApp: 0533 399 75 22